Propozycje zabaw i zajęć z edukacji zdalnej dla wszystkich przedszkolaków- poniedziałek -15 czerwca
Dzień dobry wszystkim dzieciom i rodzicom w poniedziałek. Rozmawialismy już o pojazdach lądowych i powietrznych, dziś pora na pojazdy wodne.Czy wiecie, jakie to są pojazdy i po czym się poruszają? Wymieńcie kilka przykładów.
Zabieramy was dzisiaj w "Rejs statkiem".
1.Zaczniemy od zabawy ruchowej doskonalącej sprawność fizyczną naszego ciała oraz mowę. Pod każdą nazwą pojazdu ukryło się ćwiczenie do wykonania. I tak:
- statek - stoimy w lekkim rozkroku, przenosimy ciężar z lewej strony na prawą z równoczesnym naśladowaniem szumu morza "szszsz".
- autobus - stoimy w lekkim rozkroku, naśladujemy trzymanie kierownicy, przechylanie tułowia w zależności od kierunku jazdy.
- rakieta- w siadzie po turecku unosimy całe ciało do pozycji pionowej z jednoczesnym unoszeniem rąk do góry;
- pociąg- na stojąco poruszamy się do przodu z jednoczesnym naśladowaniem odgłosu pociągu "ciuch, ciuch"i rysowaniem kół obiema dłońmi.
Na statku najważniejszą rolę odgrywa kapitan. Kapitan dba o bezpieczeństwo załogi, wydaje polecenia i prowadzi statek trzymając ster. Nigdy nie opuszcza statku na morzu i z pokładu schodzi jako ostatni. Marynarze wykonują jego polecenia i rozkazy.
Napewno każdy z was chciałby zostac kapitanem, prawda?
2. „Kapitan statku”- ćwiczenia narządów artykulacyjnych połączone z ćwiczeniami oddechowymi.
Poproście mamę/tatę o powolne czytanie teksu. Spróbujcie naśladować czynności o których będzie mowa:
Kapitan statku ma różne humory. Kiedy jest zadowolony śmieje się radośnie „ho, ho,ho". Także marynarze wtedy się śmieją – ha,ha,ha. Nawet mała myszka, która mieszka pod pokładem śmieje się wtedy cichutko- hi,hi,hi. Kapitan uśmiecha sie do marynarzy wykonujących prace na statku (- zmiana układu ust uśmiech-ryjek). Czasami wesoło pogwizduje (wykonywanie ruchów imitujących gwizdanie). Kiedy jednak się zdenerwuje nadyma się ze złości jak balon (- nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem). Kiedy jest bardzo zły prycha i parska jak koń. (-prychanie). Czasami nawet kląska głośno językiem (kląskanie), ale te jego humory szybko mijają i cała załoga bierze się do pracy.
Marynarze, jak wiecie pływają po morzach i oceanach. W trakcie tych podróży odwiedzają różne krainy, wyspy i w związku z tym przez długi okres czasu mieszkają na statku.
Pomyślcie przez chwilę, co marynarze mogą robić na statku?- podajcie przykłady ( np. śpią, czytają książki, śpiewają, sprzątają, gotują, łowią ryby itp.). A co jest przysmakiem wszystkich marynarzy? Oczywiście, że ryby, skoro tyle czasu marynarze spędzają na morzu. Marynarze zajmują się łowieniem ryb, które później kucharz przygotowywuje dla nich na obiad. Marynarze sprzątają swój statek, pokład statku oraz swoje kajuty. Podczas szorowania, zamiatania i mycia śpiewają marynarskie piosenki.
3. Zapraszam was teraz do zabawy przy piosence "Ocean nam nie straszny" Śpiewających Brzdąców. Uruchomcie wyobraźnię układając proste kroki taneczne do utworu.
https://www.youtube.com/watch?v=F5xtCa4MPjk
4. "Statki, żaglówki, łodzie"- praca plastyczno-techniczna
Moi drodzy nawiazujac do dzisiejszego tematu zachęcam was do podjęcia jeszcze jednej aktywności. Zastanówcie się i zróbcie z różnych materiałów plastyczno-technicznych jakie macie w domu pojazd wodny. Może to byc kompozycja płaska, a może też być i przestrzenna.
Pozdrawiamy was serdecznie i życzymy udanego, spokojnego, zdrowego popołudnia:)
Katarzyna Bąk, Małgorzata Augustyn, Iwona Jankowska